Be kategorijos

Mano mėgstamiausias influenceris ir iššūkiai XXI amžiui

Jeigu man leistų pasirinkti žmogų, kuris šiuo metu mane „influencina“ labiausiai, atsakymą žinočiau iš karto. Tai vienas pirmųjų Lietuvos psichoterapeutų – Eugenijus Laurinaitis, kurio mintys padėjo man išgyventi sunkiausias gyvenimo akimirkas.  Daug išminties, šviesos, ramybės šiame žmoguje.

Mane labai žavi ir tai, kad jis kalba apie žmogaus santykį su planeta, apie būtinybę keistis ir perkainuoti vertybes. Apie žmonijos atsakomybę prieš gamtą ir ateities kartas.

Viename iš savo pranešimų auditorijai, Eugenijus pristato 17 iššūkių žmonijai, kurie buvo aprašyti Oksfordo universiteto profesoriaus James Martin knygoje „17 XXI amžiaus iššūkių“. Anot mokslininko, XXI amžius yra lemiamas žmogui momentas, nes žmonija, o ne gamta, tapo evoliucine jėga, lemsiančia, planetos ateitį. Žmonės privalo imti vertinti žemę dabar ir kiekvieną dieną, šie pokyčiai yra visiškai neišvengiami.

Pagrindinės problemos ir iššūkiai XXI a. žmonėms:

  1. Išsaugoti žemę. Esminė ir pagrindinė gyvenimo šiame pasaulyje vertybė. Mes pavojingi ne žemei, o patys sau. „Saugoti reikia save pačius nuo savęs pačių“.
  2. Sumažinti skurdą bei nelygybę tarp skirtingų šalių ir klasių.
  3. Sulėtinti populiacijos augimo tempą (kelti visuomenės gerbūvį, didinti moterų išsimokslinimą, moterų teises).
  4. Gyvenimo stiliaus pritaikymas šios žemės galimybėms. Žmonija privalo „susipaprastinti“.
  5. Globalizacijos iššūkiai.
  6. Žemės gelbėjimas nuo gresiančio karo.
  7. Terorizmo grėsmė.
  8. Kūrybiškas požiūris krizinėse situacijose.
  9. Mirtinų ligų pažabojimas. To pasekmė bus geresnė gyvenimo kokybė, ilgesnis gyvenimo laikas.
  10. Bandymas padidinti žmogaus potencialą. Turime pradėti vadovautis savo įgimtomis sąvybėmis (pavyzdžiui neteisybės jausmu, kuris yra įgimtas).
  11. Mašinų protingėjimas, dirbtinio intelekto iššūkiai.
  12. Egzistencinės rizikos faktai. Turi būti sukurti patikimi planetos sistemų modeliai, leidžiantys prognozuoti kaip planeta reaguos į žmonijos veiksmus.
  13. Transhumanizmo grėsmė. Tai, kaip šiuolaikinė medicina keli riziką mums kaip žmonėms („atsarginių“ kūno dalių kūrimas)
  14. Tilto tarp įgūdžių ir išminties sukūrimas. Išmintis skiriasi nuo proto. Išmintis yra išvestinė iš patyrimo, kuris negali būti nei teigiamas, nei neigiamas. Kuo daugiau patirties turi, tuo geriau supranti, daryti ar nedaryti. Bet tai nėra patyrimas. Patyrimas yra gebėjimas daryti išvadas: „Kas iš to?“

Tai yra tik trumpas reziume to, ką šis protingas žmogus pasako savo paskaitoje. Labai labai rekomenduoju paklausyti visiems, net ir tiems, kuriems aplinkosauga nelabai rūpi.

Linkėjimai

Inga

One thought on “Mano mėgstamiausias influenceris ir iššūkiai XXI amžiui

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *