Be kategorijos

Apie saugų ir ne tokį saugų plastiką

Daugkartinio naudojimo indai yra neišvengiama minimalistinio gyvenimo dalis. Jie padeda ne tik taupyti pinigus, bet ir saugoti gamtos resursus. Visgi, ne kiekviena daili dėžutė gali būti naudojama maisto laikymui – ji turi būti pagaminta iš specialaus plastiko, tinkamo sąlyčiui su maistu.

Taip pat maisto plastikiniame inde negalima šildyti mikrobangų krosnelėje (nebent ant jo būtų specialus tai leidžiantis ženklas). Aukštesnėje temperatūroje plastikai sensta greičiau, tad didėja tikimybė, kad plastiko irimo produktai gali pereiti į maistą. Dėl tos pačios priežasties, šių indų nevalia plauti indaplovėse bei plauti stipriais plovikliais. Taipogi, nepatartina maistui naudoti ir subraižytus ar kitaip sugadintus indus. Kaip vieną reikalingiausių dalykų galėčiau įvardinti gertuvę vandeniui. Kartais kyla pagunda prisipildyti tą patį vandens buteliuką dar ir dar kartą. Bet ir tai iš esmės nenaudinga: kiekvienas vandens ar mineralinio buteliukas gali būti panaudojamas tam tikrą kiekį kartų. Pasiekus limitą, plastiko cheminės dalelės ima irti ir persiduoda vandeniui.

Saugiausi yra plastikai, pažymėti kodais 1 (PET, PETE), 2 (HDPE),4 (LDPE),5 (PP).

Būtent tokie ir yra visi plastikiniai indai, esantys mano namuose (taip, nepatingėjau ir apžiūrėjau).

Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti  į gaminius iš plastiko, pažymėtus kodais 3,6,7.

  • Skaičiumi 3 žymimas plastikas (polivinilcloridas arba PVC) maistinėms pakuotėms naudojamas mažiausiai (plėvelė maistui vynioti, išspaudžiamo maisto buteliukai, pvz pomidorų padažas). Jame yra daug plastifikatorių (ftalatų ir pan.), padarančių plastiką elastingesnį, tačiau lengvai persiduodantį į maisto produktus, o kartu ir į žmogaus organizmą patekę į žmogaus organizmą kenkia sveikatai.
  • Skaičiumi 6 žymimi vienkartiniai indai iš polistereno (tai tokie indai, į kuriuos dažnai supakuojamas maistas išsinešimui, kiaušiniai). Ištirta, kad naudojant putų polistereno indus karštam, riebiam maistui ar alkoholiui, gali išsiskirti labai maži stireno, neigiamai veikiančio smegenis ir nervų sistemą, kiekiai.
  • 540957d66c2ef
    Štai taip ir panašiai atrodo polistereno indai
  • Skaičiumi 7 pažymėtas polikarbonatas (PC), iš kurio gaminami skaidrūs vaikiški buteliukai, puodeliai, gertuvės ir kiti indai. PC sintezei yra naudojamas pavojinga medžiaga bisfenolis – A (BPA), kuris sukelia vėžinius susirgimus, diabetą, kitas sunkias ligas. Aternatyvios medžiagos taip pat ženklinamos skaičiumi 7, tačiau yra pridedama, kad plastike nenaudojamas BPA (non BPA).
  • Taip pat dėmesį reikėtų skirti melanino indams, kurie itin dažnai naudojami mažų vaikų maistui, nes nedūžta. Žmogaus organizme besikaupiantis melaninas ilgainiui sukelia kraujotakos, inkstų, virškinimo sutrikimus ar net vėžį. Nors melanino kiekis, patenkantis į žmogaus organizmą, yra mažas, svarbu atidžiai išnagrinėti  melanininio indo naudojimo instrukciją: kai kurie indai tinka tik šaltam maistui, kai kurie netinka visai, taip pat jų negalima šildyti mikrobangų krosnelėje.
  • p201702061230115775553
    Vaikiški indai iš melanino

Na, jeigu jau atsigavote po rimtosios dalies, norėčiau atskleisti, kad visą šį tekstą apie plastiką rašau ne šiaip sau – tai labai ilga įžanga į tolimesnį mano įrašą, kuriame rašysiu apie tai, kaip man kasdien sekasi išgerti visą rekomenduojamą paros normą vandens. O čia be kokybiškos, iš tinkamo plastiko pagamintos gertuvės – niekaip.

Tad susimatom kitame įraše!

Naudoti šaltiniai (nes tikrai visa tai sugalvojau ne aš):

  1. Loreta Glebavičiūtė, Irena Ivenkovė, Virginija Rimkuvienė, Jolita Zykutė „Gyvenk (EKO)logiškai“
  2. http://www.delfi.lt/sveikata/sveikatos-naujienos/plastikinis-maistas-ir-vanduo-vartoti-negalima.d?id=32640979

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *