Azijos literatūra Be kategorijos Kitos knygos Kitos knygos Knygų recenzijos Leidyklos XXI a. literatūra

„Grožis lyg žaizda“ (Eka Kurniawan) – magiškas pasakojimas apie trijų kartų moteris lydintį prakeiksmą

„Grožis lyg žaizda“- tarsi pasaka apie tolimus kraštus. Tai yra intelektuali, įsimenanti knyga, kurioje susipina Indonezijos istorija ir vietos legendos. Eka Kurniawan ne veltui lyginimas su garsiuoju Gabriel García Márquez’u. Knygos veiksmas vyksta Indonezijoje, bet ji labai primena „100 metų vienatvės“. Knygos panašios viskuo – tiek pasakojimu, apimančiu kelias vienos giminės kartas, tiek magiškuoju realizmu, kur veikia nežemiški dėsniai, egzistuoja prakeiksmai, o mirusieji gali sugrįžti pas gyvuosius. Šioje knygoje Indonezijos istorija persipina su šalies mitais. Vyksta Antrasis pasaulinis karas, olandų kraujo turintys gyventojai ištremiami į darbo stovyklas, jaunos moterys paverčiamos kareivių sugulovėmis, pasibaigus karui krašte vis didesnę galią įgyja komunistų partija, vyksta karas valdžioje.

Tame pasaulyje gyvena stipri moteris – Deji Avu – garsiausia Halimundos prostitutė nuo skirtingų vyrų susilaukusi keturių dukterų. Trys iš jų – nepaprasto grožio, o jauniausioji, kaip kad meldė jos motina, gimė neprilygstamai bjauri, ir buvo pavadinta „Gražuole“… Deji Avi įsitikinusi, kad jos giminę lydi prakeiksmas, neatsiejamas nuo išskirtinio mergaičių grožio, kuris žadina vyrų geismą ir brutalų troškimą bet kokia kaina tą grožį užvaldyti. Nuo visa griaunančio prakeiksmo ji tikisi apsaugoti bent jaunėlę. Ar jai pavyko? Perskaitykite ir sužinosite.

Nuojauta kužda, kad šią knygą suprasti vieno skaitymo neužtenka. Daug skirtingų veikėjų, daug detalių ir niuansų, tad per kartą viską aprėpti sunku. Man patiko, kad knygoje daug Indonezijos istorijos. Atmosfera sukurta puikiai, įsijausdavau į tą nežemišką pasaulį ir nekildavo dvejonių, kad „taip tikrai nebūna“.

Vertinimas: 8/10 Knyga man patiko, nors ne visos temos man buvo įdomios (pvz. karo, revoliucijos dalis). Vis dėlto, tenka pripažinti, kad knyga tikrai labai primena „100 metų vienatvės“, todėl kūrinys pasirodė keistai pažįstamas. Manau, kad trečios panašios knygos artimiausiu metu skaityti nebenorėsiu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *