„Mergina iš niekur“ (Cheryl Diamond) – neįtikėtina, bet tikra merginos, augusios bėglių šeimoje, istorija
“Visos laimingos šeimos yra laimingos vienodai, o kiekviena nelaiminga – nelaiminga savaip”(L. Tolstojus)
„Mergina iš niekur“ – tai tikra ir neeilinė moters, užaugusios bėglių šeimoje, vaikystės ir jaunystės istorija. Sulaukusi devynerių Bajana jau buvo pagyvenusi penkiuose žemynuose ir prisidengusi šešiomis fiktyviomis tapatybėmis. Kaskart staiga pabėgus į kitą šalį, kartu su naujais vardais, Bajanos šeima pakeisdavo ir savo gyvenimo faktus bei istorijas, kurias vaikai turėjo išmokti mintinai. Pranykti nepalikus jokių pėdsakų šeima buvo įpratusi greitai ir staiga. Bėglių namais tapo visas pasaulis, bet lygiai taip taip jie niekuomet neturėjo vietos, kurią galėtų vadinti namais.
Pasakojimas prasideda Indijoje, kai Bajanai vos ketveri. Ji, kartu su šeima rieda siauru Himalajų kalnų keliuku, kai staiga sugenda stabdžiai. Tai pirmas kartas, kai mažylė atsiduria arti mirties, tačiau viskas baigiasi laimingai. Vėliau ten, Himalajuose, Bajana kartu su tėčiu pakilios nuotaikos žvelgia į po jų kojomis atsivėrusį horizontą. Tėtis jai ištaria žodžius: „Ten Pakistanas, o ten Kinija… Tai yra žemė Harbajana ir ji tavo“. Jautrūs tėvo, dovanojančio savo vaikui pasaulį žodžiai. Gaila, kad jiems išsipildyti trukdė jis pats.
Nepaisant visko, kol buvo maža Bajana jautėsi laiminga. Knygos pradžioje Bajanos tėvai man netgi patiko – atrodė drąsūs avantiūristai, palaikantys vaikų svajones ir norintys bet kokia kaina juos apsaugoti. Visgi, Bajanai augant, ryškėja grėsmingas ir toksiškas santykių šeimoje modelis (tikriausiai toks buvo visuomet, tik būdama maža ji to negalėjo suprasti). Tėvų palaikymas virto aukštais standartais ir vaikams primestais tikslais, noras apsaugoti tapo perdėta kontrole, atskyrusia nuo bendraamžių ir paprastų patirčių (pradedant cukrumi, baigiant draugystėm ir pasimatymais).
Bajana mylėjo savo šeimą, bet net ir nepažinusi kitokio gyvenimo, pasąmoningai jautė, kad kažkas ne taip ir tas kažkas tik blogėja. Tėvas darosi vis labiau radikalus ir kontroliuojantis, mama – nusibaudusi ir užsisklendusi, sesuo – smurtauja, o artimiausias Bajanos žmogus – vyresnis brolis ja negrįžtamai įskaudina. Mažytis Bajanos pasaulis griūva, bet pabėgti iš jo yra ne mažiau sunku. Juk Bajana net neturi legalių asmens dokumentų, o kartu ir įrodymų, kad apskritai egzistuoja…
Knyga „Mergina iš niekur“ suskirstyta į nedidelius skyrelius, kurių kiekvienas pavadintas šalimi, kurioje gyveno Bajana ir amžiumi, kokio ji buvo tuo metu. Tekstas įtraukiantis, skaityti lengva, man patiko, kad knyga nėra perkrauta detalių, istorija pateikiama koncentruotai ir puikiai išlaikoma intriga (patikėkite, su tokia istorija kaip Bajanos, knyga galėjo būti daug labiau išplėsta).
Atrodo, jog autorė knygą parašė atsitiesusi nuo praeities traumų – įvykiai ir juos lydėjusios emocijos puikiai reflektuotos ir suprastos iš suaugusio žmogaus perspektyvos. Nesu tikra, ar autorei susigaudyti situacijoje padėjo specialistas, ar ji viską suprato pati, bet kartu su savo istorija ji dalinasi brandžiomis mintimis, kurios galėtų būti aktualios patyrusiems traumines patirtis, ypač šeimoje. Autorės pavyzdys suteikia ir vilties – ji įrodė, kad galima atleisti ir priimti tai, kas buvo bloga, bet kartu pasilikti tas retas, šviesias akimirkas ir netgi į jas atsiremti gyvenime.
P.S. Jeigu jums patiko „Apšviestoji“ ir „Neortodoksiška“, patiks ir ši knyga. Pabaigos lyg ir panašios, tačiau istorijos labai skiriasi. Greičiausiai ne kartą nustebsite, koks vis dėlto išprotėjęs yra pasaulis.
Vertinimas: 10/10 Man patiko tiek istorija, tiek tai, kaip knyga parašyta. Knyga įtraukianti, intriguojanti ir neperkrauta, kad turėtų patikti ir tiems, kurie nelabai mėgsta skaityti.
Už knygą dėkoju knygynui Vaga. Ačiū, kad esate kartu kelyje link mano svajonių!