Be kategorijos Knygų recenzijos

NE SAVA MIRTIMI: teismo medicinos patologo užrašai. (Dr. Richard Shepherd) – verta perskaityti ne tik per Heloviną

„Skaitau apie mirtį, skrodimus ir lavonus” – tokį sakinį iš manęs buvo galima girdėti visą rugsėjo mėnesį.

Ar nebuvo baisu, slogu, ar nesusigadindavau nuotaikos? Tikrai ne. Knyga „NE SAVA MIRTIMI” man buvo tarsi įdomus ir įtraukiantis biologijos, medicinos ir sociologijos paskaitų miksas. Skaitydama šią knygą žavėjausi mokslo ir medicinos galimybėmis, gavau įrodymų, koks ypatingas žmogaus kūnas, kaip viską iki paskutinių siūlelių tobulai surėdžiusi yra gamta. Kūnas ir vidaus organai yra tarsi drobė, patalogui išpasakojanti apie mūsų įpročius, ligas ir net atskleidžianti paskutines gyvenimo valandas. Tai man paliko didelį įspūdį ir tam tikra prasme nuramino. Viskas ciklu, viskas ratu – iš dulkės dulke. Štai kodėl neverta paniškai baimintis mirties.

Neapsigaukite, ši knyga nėra vien medicininiai terminai ir skrodimai. Nusikaltimai, teismo procesas, vyraujančios mirties priežastys, nužudymo tipai, ištikusios katastrofos, daug atskleidžia apie tuometę visuomenę ir jos problemas. Dr. R. Shepherd sukaupęs net 30 metų teismo medicinos patalogo patirtį, tad yra prisidėjęs prie plataus masto bylų – pradedant serijinių žudikų aukomis (googlinau pagal vardus, tos istorijos tikros!), kalinių mirtimis tramdant policininkams (taip, kadaise dėl žinių trūkumo tai buvo dažna mirtis), savaiminės staigios kūdikio mirties sindromu (praeityje po šia diagnoze nuguldavo daug smurto prieš vaikus atvejų) baigiant rugsėjo 11-osios teroro akto aukomis ir princesės Dianos byla. Kartu su patalogo R.Shepherd bylomis turime galimybę keliauti laiko mašina ir pažiūrėti, kaip seniau atrodė teismo medicinos patalogo darbas ir koks didelis progresas pasiektas dabar.

Vis dėlto, be mirties šioje knygoje yra ir daug gyvenimo. Man patiko paraleliai su patalogo profesijos užkulisiais derinama autoriaus R.Shepherd asmeninė karjeros ir šeimos istorija. Nors patalogo profesija reikalauja tikslumo ir „šalto proto“ knyga tikrai nėra sausa, joje nemažai jautrių momentų, intymių pamąstumų, atvirumo, savistabos. Susižavėjau R.Shepher pašaukimu ir atsidavimu savo profesijai. Skrodimo salėje jis aukščiausio lygio patalogas, teismo salėje – tvirtas, etikos bei profesinių standartų besilaikantis profesionalas, o namuose – mylintis ir atsidavęs tėvas, tačiau kiek šaltas ir atsiribojęs partneris savo žmonai. Neišduosiu kaip klostėsi ir baigėsi autoriaus santykiai šeimoje, bet pasakysiu, kad sėkminga karjera neabejotai turi savo kainą. Kaip ir sėkmingi santykiai atitinkamai turi savąją.

Vertinimas: 10/10 Tai yra įdomi, išmintinga ir praplečianti akiratį knyga, kurią drąsiai rekomenduoju visiems – tiek vyrams, tiek moterims. Ji turėtų patikti skaitytojams, mėgstantiems ir detektyvus, ir romanus.

Knygos, kurias prisiminiau skaitydama:

  • Namie. Trumpa privataus gyvenimo istorija (Bill Bryson). Surezonavo nuoseklumas ir objekto (šiuo atveju teismo medicinos patalogo darbo) atskleidimas, pradedant nuo pat pradžių.
  • Mūsų smagiausios dienos (Claire Lombardo). Surezonavo šeimos gyvenimas bei sutuoktinių santykių problemos, kuomet vienas/abu iš sutuoktinių dirba atsakingus, daug laiko ir atsidavimo reikalaujančius darbus medicinos sektoriuje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *