Knygos Knygų recenzijos

Pirmąkart mama (Vaiva Rykštaitė) – lietuviškų knygų apie moters tapsmą mama klasika

Vaivos Rykštaitės „Pirmąkart mama“ yra bene pirmoji lietuviška knyga apie moters tapimą mama. Apie šią knygą sužinojau daug anksčiau nei pradėjau lauktis – teigiami atsiliepimai ir pagyros vis šmėžuodavo socialiniuose tinkluose, o ir tapusi nėščia sulaukiau ne vieno patarimo iš jau pagimdžiusių moterų: „Būtinai perskaityk knygą „Pirmąkart mama“. Nedvejodama taip ir padariau, o dabar norėčiau pasidalinti savo įspūdžiais.

Pamenu, kaip dar mokykloje išgirdau, kad poetas yra žmogus, turįs talentą perteikti tai, ką kiekvienas jaučiame, tačiau nemokame išreikšti žodžiais. Tą patį galėčiau pasakyti apie Vaivos Rykštaitės „Pirmąkart mama“. Joje jautriai ir atvirai išdėstyta tai, su kuo susitapatins daugelis pirmakarčių mamų. Ši knyga visokeriopai praturtins – privers nusišypsoti, padrąsins, paguos, koncentruotai atskleis, kiek daug iššūkių ir naujų patirčių moteris išgyvena tiek emociškai, tiek fiziškai. O svarbiausia patvirtins, kad viskas (kartu ir tu pati) yra normalu!

„Pirmą kart mama“ pradėjau skaityti dar besilaukdama, o pabaigiau prie širdies glausdama kūdikį. Neslėpsiu, kad Vaiva Rykštaitė man yra viena mėgstamiausių žmonių socialiniuose tinkluose. Jos tekstus skaitau jau pora metų, tad dalis minčių ir istorijų knygoje buvo viena ausimi girdėti. Visgi, skaityti buvo tikrai įdomu. Kaip ir viskas, ką rašo Vaiva Rykštaitė – knyga labai įtraukianti ir kartu informatyvi, daug įvairių socialinių kontekstų, remiamasi moksliniais šaltiniais, kurie organiškai įtraukiami į asmenišką vienos moters motinystės pradžios istoriją. Viskas taip bendražmogiška ir pažįstama, jog verčiant puslapius, autorės istorija iš dalies tampa ir apie skaitytoją – tave.

Skaitydama šią knygą itin daug naujo nesužinojau, gal todėl, nes esu jau susipažinusi su autorės požiūriu (na, bent kiek ji atsikleidžia socialiniuose tinkluose). O galbūt ir todėl, kad motinystės reikalai man dar labai šviežia ir vis dar neišblėsęs tas naivus tikėjimas, kad viską, ką reikia žinoti, esu girdėjusi ar skaičiusi (neigiu tą faktą, kad per tokį trumpą mamystės laiką žinių turiu labai ribotai)…

Visgi, esu 100 proc. įsitikinusi, kad šią knygą būtina perskaityti kiekvienai naujai mamai. Įžvalgos knygoje naudingos visoms – tiek racionalioms tiksliukėms, kurioms motinystė atrodo tarsi žingsnis po žingsnio įgyvendinamas projektas, tiek toms, kurios į motinystę žiūri sureikšmintai dvasingai ir yra linkusios viskam (kam reikia ir kam nereikia) suteikti ypatingą prasmę. Ypač šią rekomenduoju paimti į rankas skaitytojoms, kurios nėra susipažinusios su Vaivos Rykštaitės asmenybe ir kūryba. Patikėkite, įsimylėsite šią rašytoją! Kartu praplėsite savo požiūrį ir… pasikartosiu – vėl pasijusite normali!:)

Vertinimas: 10/10. Knyga patiko ir lengvai skaitėsi, nors kai kurie siužetai jau buvo girdėti rašytojos interviu/soc.medijose, tai nesumažino skaitymo malonumo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *