Žmonės kurie žino dalykus

Sodininkaujanti Neringa: augalai leidžia atitrūkti nuo „ekranų“ ir kasdienių rūpesčių

Šią gražią rudens dieną, norėčiau pasidalinti pokalbiu su savo gera drauge Neringa, kurios vienas iš hobių yra auginti gėles, daržoves bei kitus augalus. „Kas čia ypatingo“? Galėtumėte paklausti jūs. „Man kaip žmogui, turinčiam patirties tik su kaktusu, tai yra įdomu ir vertinga!“ atsakyčiau aš.

Ir iš tikrųjų, sodinimas ir auginimas yra tarsi menas ir mokslas viename – čia reikia ir žinių, ir kūrybiškumo, ir rūpesčio bei intuicijos…O svarbiausia nenustoti domėtis, mokytis ir bandyti, bandyti, bandyti…

Visuomet sakau, kad įdomiausi žmonės yra šalia mūsų. Kviečiu susipažinti su Neringa ir paskaityti apie jos sodininkavimo patirtį ir įspūdžius, gyvenant mieste:). Taigi, kaip tikrai rudeniškai dienai pridera – pasiruoškite arbatos/kakavos, įsisupkime į pledą ir skaitom:).

1. Neringa, gal galėtum papasakoti apie savo santykį su sodininkyste, gėlėmis, auginimu? Ar visada traukė ši veikla, o gal tiesiog pabandei ir „prilipo“?

Augau nuosavame name su kiemu, o savaitgaliais mama vesdavosi mus pasivaikščioti po miškus, tad miškai, gėlės ir augalai visada mane supo. Nuvažiavusi į kaimą visada žavėjausi spalvingais savo tetos gėlynais, nes jie buvo visai kitokie nei mamos, kuri augino gėles sausoms puokštėms ir visokius kitokius neįprastus augalus. Namų palangės taip pat buvo nukrautos gėlėmis, pati turėjau lentyną su nemaža kaktusų bei sukulentų kolekcija. Tad meilę augalams neabejotinai perėmiau iš savo mamos.

2. Nuo kokių augalų pradėjai sodininkauti?

Sodininkauti pradėjau baigusi studijas, kai tik persikėlėme į nuomuojamą butą. Supratau, kad studijų metais labai pasiilgau augalų, o, svarbiausia, pagaliau turėjau galimybę juos auginti! Pradėjau ieškoti informacijos, ką būtų galima užsiauginti balkone, ir sužinojau, kad yra specialios pomidorų veislės skirtos auginti vazone ant palangės. Tad mano balkono sode atsirado žemaūgiai pomidorai (Vilma ir Venus). Taip pat auginau salotas, krapus, petražoles, bazilikus bei kitus žalumynus/prieskonius. Esu auginusi ir Afrikietiškus agurkus, tai labai nedideli agurkai (dydis kaip vyšninio pomidoro), kurių raštas panašus į arbūzo.

3. Kokius augalus pavyko užauginti šiais metais? Kuo labiausiai džiaugiesi?

Dar žiemą pradėjau galvoti, kad laikas išmėginti, ką butų galima užauginti mūsų mažame kotedžo kieme. Nusprendžiau, kad norėsiu daug žydinčių augalų ir nedidelio šiltnamio su šįkart didesniais pomidorais. Aišku, visko atsirado žymiai daugiau nei buvo suplanuota ir, kas smagiausia, kad praktiškai viskas, ką pasėjau, sudygo ir užaugo.:)

Labiausiai džiaugiuosi žemuogėmis. Man jų lapeliai itin dailūs, tad jų žaluma itin džiugino akis, o vasarai besibaigiant sulaukiau ir žiedų bei uogų. Labai pradžiugino ir išdygę rozmarinai, kadangi sudygo tik gal iš trečio karto (viena augalų pardavėja netgi paguodė, kad šiais metais viskas tiesiog sunkiau dygo…). Panašiai buvo ir su Jautriąja Mimoza (Mimosa Pudica) – vienas augalėlis išdygo tik po antro sėjimo. Mimoza mane žavėjo nuo vaikystės –  ji turi subtilius nedidelius rausvus žiedelius, o palietus lapelius – jie susiskleidžia. Žinoma džiaugiuosi ir pomidorais, kurie dėl karščių pradėjo nokti vėlai, tačiau galiausiai davė visai nemažai vaisių.

4. Galbūt turi mėgstamų profilių socialiniuose tinkluose, iš kurių sėmiesi įkvėpimo ir žinių apie gėles, sodininkystę?

Pagrindinis mano žinių šaltinis yra mano mama, bet dalį informacijos susirenku iš interneto straipsnių ar Instagram paskyrų. Atsikrausčius į kotedžą, kambariuose labai norėjosi augalų, tad akį greitai patraukė Instagram paskyra @mama.irgi.zmogus. Jos buto džiunglės yra puikus pavyzdys, kaip galima sutalpinti ir sukomponuoti daugybę augalų į pakankamai nedidelę erdvę. Ji taip pat dalinasi naudingais patarimais apie kambarinių augalų auginimą.

Ieškodama augalų namams atradau ir @kambarines_geles parduotuvės paskyrą, kurioje taip pat daug patarimų, pvz., kaip laistyti augalus atšalus orams ar apie konkretaus augalo priežiūrą. Norintiems daržo/sodo net ir nedideliame balkone siūlyčiau sekti @theurbangardeness, jos balkono daržas ir gražus akiai ir duodantis labai nemažą derlių.

Tiesa, tam kad gauti įvairesnės, skirtingų patirčių informacijos ar pamatyti kaip augalas auga skirtingose vietose aš tiesiog seku konkrečius hashtag‘us. Pavyzdžiui, mane domina nedideli sodai, tad aš seku #tinygarden ir #patiogarden.

5. Ką patartum žmonėms, kurie lyg ir norėtų kažką auginti (pirštu rodau į save), tačiau neprisiverčia? Nuo ko geriausia pradėti? Galbūt gyvenant bute auginti augalus/daržoves net neverta?

Jeigu yra noro, tai tikrai verta, nes turėti bent mažą sodą/daržą užtenka palangės ar lentynų. Aišku, gali būti, kad kažko nepavyks užauginti, jeigu, tarkime, patalpose yra per mažas apšvietimas ar per sausas oras. Dėl šios priežasties, renkantis augalą būtina atsižvelgti ne tik į tai ar jis gražus, bet ir pasidomėti apie jo laikymo sąlygas. Manau lengviausia pradėti nuo nelepių, lengvai prisitaikančių augalų.

  • Iš savo patirties galiu pasakyti, kad nesunku auginti chlorofitus (Spider plant). Maniškiai šiek tiek „kepė“ kaitriomis dienomis, jei pamiršdavau nuimti nuo palangės, bet palaisčius greitai atsigaudavo. Jų žaliai balti lapai gražiai žiūrisi ir dar valo namų orą.
  • Taip pat lengva auginti sukulentus, nes jie nebijo sausros, o daugumą jų galima lengvai pasidauginti paprasčiausiai padėjus nulaužtą lapelį ant drėgnos žemės.
  • Afrikinės žibutės puikus variantas norintiems ne tik lapijos, bet ir žiedų. Jos pakenčia tamsesnes vietas todėl gali būti laikomos ir toliau nuo langų.
  • Kalbant apie naminį daržą, tai manyčiau, kad gera pradžia būtų įvairūs prieskoniai ir žalumynai. Turbūt lengviausiai auginti bazilikus, jie lengvai ir greitai dygsta.

6. Kokie sodininkystės planai kitam sezonui?

Pagrindinis mano planas yra tiesiog po truputį plėstis kieme, t.y., sodinti ne vien vazonuose bet ir turimuose žemės lopinėliuose. Tačiau norisi, kad sodas ir jo priežiūros krūvis augtų palaipsniui.

Kadangi gan neblogai pavyko susitvarkyti su pomidorais, kitą sezoną planuoju turėti kelių rūšių pomidorų. Taip pat, norėčiau užsiauginti ir daugiau rūšių salotų. Tam, kad išvengčiau salotas ėdančių kenkėjų, planuoju įsigyti nediduką stiklinį šiltnamį/daigyklą kuris taip pat gražiai atrodys prie terasos. Galbūt šalia atsiras ir šilauogių krūmelis.

Taip pat planuoju pasisodinti daugiau gėlių: serenčių, lobelijos, surfinijų/petunijų ir našlaičių. Šios gėlės labai pasiteisino, nes gausiai žydėjo visą sezoną bei nereikalavo ypatingos priežiūros.

7. Ką tau kaip žmogui duoda sodininkystės hobis? Kokias emocijas suteikia?

Sodininkystė man yra poilsis nuo „ekranų“ ir atitrūkimas nuo kasdienių rūpesčių. Kiekvienas augalų laistymas ir jų apžiūra teikia daug teigiamų emocijų. Man smagu stebėti kiekvieno augalo progresą, kaip auga, leidžia naujus lapus, krauna žiedus ir žydi. Ypatingai smagų stebėti savo pasėtus ar iš lapelio/šakelės užaugintus augalus. Beje šiais metais pasirinkau kai kurių gėlių sėklų iš savo augalų, tad kitą sezoną bus labai įdomu stebėti ar kas išaugs, nes iki šiol sėklas pirkdavau tik parduotuvėje.

Vazonėlius kartais perku naujus ar vintažinius, kartais man savus perleidžia mama, būna, kad juos „pasigaminu“ iš senų puodelių, stiklainių ar kitų indų. Mano manymu, sodininkavimas yra nebrangus ir daug džiaugsmo suteikiantis hobis, norintiems turėti gamtos kampelį namuose.

8. Na ir paskutinis klausimas – kaip į augalus namuose reaguoja tavo katinas Nelsas? Galbūt buvo kokių „avarijų“?

Stengiuosi augalus laikyti taip kad Nelsas nepasiektų ar vietose, kur jam eiti negalima, todėl avarijų nepasitaikė. Yra buvę, kad nespėjau sudrausminti tai suleido dantis ar nagus į keletą lapų. Neskaitant tokių kelių įvykių mūsų katinas mielai dalyvauja kiekviename laistyme – visada apuosto laistytuvą (jam jis kažkoks mistinis objektas, kuris niekada nenusibosta) ir nekantriai stebi mano šiurenamus lapelius (o gal ir jam koks nukris) 😀

Dėkoju Neringai už pasidalinimą savo patirtimi ir linkiu didžiausios sėkmės gilinantis į sodininkystės ir auginimo niuansus kitais metais!:)

P.S. Visos nuotraukos iš asmeninio Neringos archyvo.

IKI!

One thought on “Sodininkaujanti Neringa: augalai leidžia atitrūkti nuo „ekranų“ ir kasdienių rūpesčių

  1. Ačiū, Inga, buvo įdomu atsakinėti ❤️
    „Man kaip žmogui, turinčiam patirties tik su kaktusu, tai yra įdomu ir vertinga!“ – kažkada ir aš nuo kaktusų pradėjau 😃 kitas žingsnis būtų kokį paprastesnį lapinį augalą įsigyti, kuriam nereiktų daug priežiūros 🌿 svarbu neapsisunkinti savęs iškart, kad ūpo nenumušti 😊

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *