Vidurnakčio biblioteka (Matt Haig) – apie tūkstančius įgyvendintų „Kas būtų, jeigu…“ gyvenimo scenarijų
Mįslė – kokius du mokslinius terminus sutiksi tiek knygoje „Vidurnakčio biblioteka“, tiek komediniame seriale „The Big Bang Theory“?
Atsakymas – Šriodingerio katė ir stygų teorija.
O dabar apie knygą „Vidurnakčio biblioteka“, kuri man paliko labai gerą įspūdį! Pati istorija turėjo visus šansus būti banali ir nuspėjama, tačiau prikaustė dėmesį ir, rodos, dešimtis kartų girdėtas gyvenimo tiesas priminė šviežiu būdu.
Siužetas trumpai – viskuo nusivylusi ir neįgyvendintų svajonių kamuojama 35-erių Nora nusprendžia užbaigti savo gyvenimą, bet vietoje rojaus ar pragaro, atsiduria stebuklingoje vietoje – vidurnakčio bibliotekoje. Čia dirba tik viena bibliotekininkė – dar iš mokyklos laikų Noros pažįstama panelė Elm, o Nora yra vienintelė lankytoja. Šioje bibliotekoje laikas stovi vietoje (00:00), o nesuskaičiuojama galybė knygų yra apie Norą, tiksliau apie visus gyvenimus, kuriuos ji būtų galėjusi gyventi. Nora turi galimybę išbandyti kiekvieną jų ir atrasti tą gyvenimą, kuriame būtų laiminga.
Greičiausiai užtenka tik tiek, kad susidarytumėte įspūdį, kaip knyga turėtų baigtis. Labai daug šansų, kad galvojate teisingai, tačiau visa kelionė iki Noros grįžimo atgal į savo gyvenimą, rutuliojama nenuspėjamai ir įdomiai. Čia vienas tų variantų, kai net nutuokiant, koks bus galutinis rezultatas, apima didelis malonumas skaityti ir lydėti herojų tikslo link.
Greičiausiai kiekvienas esame pagalvoję „Kaip mano gyvenimas atrodytų dabar jeigu….“. Ir tų „jeigu“ yra nesuskaičiuojama galybė. Kartais taip galvojame vien iš smalsumo, kartais apimti nevilties ir pykdami ant viso pasaulio. Daugybė Noros kelionių tarp skirtingų jos pačios gyvenimo versijų atskleidžia, kad galima gyvenimo kokybę keičia ne automatinis perėjimas į geresnes sąlygas, bet paties žmogaus gebėjimas vertinti tai, ką turi, ir kartu įžvelgti naujas galimybes. Patirtys mus moko ir taurina, tuo tarpu būdami apatiški gyvenimui skurdiname patys save. Būdama skirtingose savo gyvenimo versijose Nora nesijautė pakankamai gerai, kad kurioje nors jų liktų, tačiau įgavo daug skirtingos patirties ir savo noru grįžo gyventi ten iš kur atvyko…
Kelios „Vidurnakčio biblioteka“ tiesos:
* Kelionė tarp skirtingų gyvenimų nereiškia, kad pokyčiai palies tik tave. Galbūt tame konkrečiame gyvenime turėsi išpildytą karjerą, bet būsi našlaitis? Galbūt būsi radęs savo gyvenimo meilę, tačiau kartu nutraukęs bet kokį ryšį su artimiausiais draugais? Galbūt įgyvendinsi vaikystės svajonę, o tuo tarpu tau brangus žmogus kentės nuo priklausomybės arba sirgs nepagydoma liga? Viskas gyvenime susiję – jeigu paralelinėje visatoje tavo gyvenimas tau bus pozityviai kitoks, tai dar nereiškia, kad viskas taip pat gerai klostysis žmonėms aplink tave.
* Kiekvienas mūsų pasirinkimas daro įtaką ir kitiems žmonėms. Net ir būdami iš pirmo žvilgsnio mažai susiję, nuolat veikiame vieni kitus. Netgi vienas laiku pasakytas padrąsinantis ar piktas žodis gali pakreipti gyvenimus tam tikra linkme. Pavyzdžiui, aš 12-oje klasėje pakeičiau savo studijų programos pasirinkimų eilę, nes mano pasirinkimą sukritikavo man patinkanti mokytoja. Kartais vis pagalvoju, kas būtų buvę, jei būčiau išlikusi prie savo pirminio varianto…Greičiausiai tokia ir būtų mano pirmoji pasirinkta knyga Vidurnakčio bibliotekoje.
* Gyvenimo varomoji jėga ir grožis yra neišsenkančiose galimybėse kiekvienam. Kai tik nusprendžiame, kad gyvenimui nebėra kur būti kitokiam ir pasineriame į monotoniją, lengvai atkeliauja nusivylimas, apatija. Galima galvoti, kad visos dienos vienodos, nieko nevyksta, bet visgi viskas priklauso tik nuo požiūrio. Ir aš nekalbu apie didžiulius iššūkius ar pokyčius – diena gali būti kitokia net pasirinkus kitą kelią namo. Tikėkime, kad bet kada gali nutikti kažkas naujo, kitokio. Argi nežavu?
* Ne visi dalykai, kurių gailimės, yra susiję su mumis, dalis jų – bandymas įtikti tėvams, mylimiesiems, draugams, mokytojams. Pykstame ant savęs, kad nuvylėme, kad nepavyko, nors šiai naštai palengvinti užtektų nuoširdžiai ir atvirai pažvelgti į savo paties norus. Galime metų metus galvoti apie tai, kas neįvyko, bet labiau pasigilinę, suprastume, kad viso to reikėjo ne mums.
* Tas pats tikslas gali būti pasiektas daug skirtingų kelių. Štai kodėl atsiradimas „kito žmogaus batuose“, net jei jie teoriškai ir galėtų būti tavo, veda į pasimetimą ir chaosą. Štai kodėl lyginti skirtingų žmonių gyvenimus yra beprasmiška.
Vertinimas 10/10 Puikus laisvalaikio skaitinys, kuriame įdomiai ir intriguojančiai perteikiamos, rodos, jau 100 kartų girdėtos tiesos (Vertink, ką turi. Lyginti skirtingų žmonių gyvenimus – beprasmiška. Kaip žiūri – taip ir matai…). Kartais to priminimo šitaip velniškai reikia…